PNCR – One Guyana List

 

Move Forward with One Guyana

 

 

 

 

VOTE

PNCR-1G

X

 

 

TITLE OF LIST

PEOPLE’S NATIONAL CONGRESS REFORM - 1 GUYANA

SYMBOL OF LIST

PALM TREE

 

 

 

 

 

TYPE OF LIST

NATIONAL TOP-UP

 

 

Note: The Candidate name ROBERT HERMAN ORLANDO CORBIN and numbered fourteen (16) in the list has been therein been designated as the Presidential Candidate.

 

 

 

 

§         NATIONAL TOP-UP

§         GEOGRAPHIC CONSTITUENCY

§         REGIONAL ELECTION

 

 

 

 

2006 ELECTIONS

PEOPLE’S NATIONAL CONGRESS REFORM - 1 GUYANA

 

NATIONAL TOP-UP

 

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Alexander

Lorrimer

Journalist

2

Alexander

Vincent

Registrar

3

Ali

Fiesal Ferose

Businessman

4

Allen

Ivor

Businessman

5

Ally

Amna

Administrator

6

Babel

Roy

Journalist

7

Backer

Deborah

Attorney-at-Law

8

Baveghems

Joan

Community Organiser

9

Benjamin

Sherwin

Youth Organiser

10

Bernard

Deryck

Lecturer

11

Browne

Niocie

Teacher

12

Burton

Gillian

Trade Unionist

13

Bynoe

Colin

Teacher

14

Carberry

E Lance

Economist

15

Case

Hamley

businessman/ Lecturer

16

CORBIN

ROBERT HERMAN ORLANDO

ATTORNEY-AT-LAW

17

Dalgety

Ras Tom

businessman

18

Danny

Dave

Businessman

19

De Jesus

Cyrilda

Miner

20

Dharry

Devendra

Architect

21

Fernandes

Mimi

Youth Leader

22

Ghanni

Meezon

Housewife

23

Green

Andrew

Auditor

24

Hamilton

Joseph

Manager

25

Hanoman

Dr. Carl Max

Medical Doctor

26

Hastings

Dawn

Teacher

27

Henry

Keyno

Teacher

28

Hope

Shondel

Hospitality Manager

29

Hussian

Hazrat

Teacher

30

James

Chiydeza

Teacher

31

Jones

Christopher

Media Operative

32

Joseph

Dr. Dalgleish

Pediatric Surgeon

33

Kadir

Abdul

Consultant

34

Khan

Jerome

Business man

35

Khan

Kadim

Businessman

36

Kissoon

Vanessa

Teacher

37

Lawrence

Volda

Accountant

38

Lowe

Sherwood

Lecturer/ Geologist

39

Marks

Andrea

Community Organiser

40

Mc Allister

James

Lecturer

41

Mc Kenzie

Jacqueline

Businesswoman

42

Mitchell

Dr. Ivor

Professor

43

Murray

Winston S

Economist/Lawyer

44

Nestor

Lurlene

Teacher

45

Norton

Aubrey

Lecturer

46

Norton

George

Ophthalmologist

47

Persaud

Balwant

Businessman

48

Pinder

Hazel

Community Organiser

49

Pollard

Dr. David

Engineer

50

Riehl

Clarissa

Attorney-at-Law

51

Sampson

Cheryl

Project Officer

52

Scott

Keith

Political Leader

53

Selman

Africo

Student

54

Simpson

Akesha

University Student

55

Singh

Supriya

Business woman

56

Stephens

Solomon

Photographer

57

Vieira

Anthony

Businessman

58

Williams

Basil

Attorney-at-Law

59

Williams

Mervin

Manager

60

Wong

Abiola

Attorney-at-law

 

 

2006 ELECTIONS

PEOPLE’S NATIONAL CONGRESS REFORM - 1 GUYANA

 

GEOGRAPHIC CONSTITUENCY

 

 

REGION 1

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Fernandes

Desmond

Businessman/ Youth Worker

2

Forde

Ann

Head Teacher

3

Rodriques

Lotaya

Teacher/ Singer

4

Romascindo

Joan Ann

Teacher

 

REGION 2

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Allen

Ivor

Businessman

2

D’Oliveira

Donella

Grading Officer

3

Khan

Yusuf

Journalist

4

Mipal

Anthony

Farmer

 

REGION 3

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Adams

John

Teacher

2

Birbal

Perry

Shopkeeper

3

Shaw

Amjad Ali

Farmer

4

Williams

Mervyn

Community Organiser

 

REGION 4

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Allen

Geneveive Purvesta

Teacher

2

Bourne

Florence

Social Worker

3

Corlette

Clement

Businessman

4

Danny

Dave Dibar

Businessman

5

Elliot

Ernest Barnabas

Supervisor

6

Jagdeo

Ramrattie

Self employed

7

James

Chiyedza Andrella

Teacher

8

Miller

Denise

Teacher

9

Norton

Aubrey

Lecturer

 

REGION 5

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Wade

Jennifer

Community Leader

2

Carmichael

Allan

Driver/Mechanic

3

Sealy

Kenneth

Veterinary Surgeon

4

Immanchal

Sipaul

Teacher

 

REGION 6

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Ally

Nasir

Cattle Farmer

2

Austin

Dr John

Medical Doctor

3

Fraser

Dexter

Youth Worker

4

Haniff

Rosaline

Social Worker

5

Rajkumar

Rambarran

Businessman

 

REGION 7

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

David-Blair

Judith

Businesswoman

2

Moore

George

Re't Social Worker

3

Tafares

Wilton

Businessman/ Miner

4

Williams Carmel

 

Econ. Teacher

 

REGION 8

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Bancroft

Rajcoomarie

Social Worker

2

Isaacs

Hawkins

Farmer

3

Xavier

Wilfred

Farmer

 

REGION 8

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Bancroft

Rajcoomarie

Social Worker

2

Isaacs

Hawkins

Farmer

3

Xavier

Wilfred

Farmer

 

REGION 9

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

George

Roderick

 

2

Murray

Genevieve

Librarian Asst.

3

Toney

William R

Farmer

4

Winter

Yvonne

 

 

REGION 10

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Adams

Sandra

Businesswoman

2

Jainarine

Harrylall

Businessman

3

Kissoon

Vanessa

Teacher

4

Osborne

Denton

Youth Organiser

 

 

2006 ELECTIONS

PEOPLE’S NATIONAL CONGRESS REFORM - 1 GUYANA

 

REGIONAL ELECTION

REGION 1

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Abrams

Henreitta

Teacher

2

Ash

Asanti

Youth Worker

3

Ashley

Patrick

Youth Organiser

4

Benjamin

Eleazar

NIS Worker

5

Benjamin

Enoch

Teacher

6

Bowen

Donna

Businesswoman

7

Daniels

Winsley

Amerinidan Councillor

8

De Freitas

Jacqueline

Teacher/ Chairman GYSM

9

Domingo

Vincent

Farmer

10

Emanuel

Lawrence

Head Teacher

11

Fernandes

Desmond

Businessman/ Youth Worker

12

Flatts

Burchell

Businessman

13

Floy

Desiree

Head Teacher/ CPCE Coordinator

14

Forde

Ann

Head Teacher

15

Harris

Crafton

Businessman

16

Henry

Hilary

Captain

17

Hernandez

Victor

Captain/ Pastor

18

King

Dexter

Businessman

19

Perez

Kendell

Pastor

20

Rodriques

Jacqueline

Housewife

21

Romascindo

Joan Ann

Teacher

22

Romsacindo

Andrew

Farmer/ captain

23

Stoll

Doreen

Businesswoman

24

Williams

Rennita

Party Worker/ GYSM

25

Wilson

Leslie

Evangelist

 

REGION 2

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Ammon

Stacy

Youth worker

2

Austin

Derrick

Boat Builder

3

Bowen

Marva

Social Worker

4

Correia

Christina

Teacher

5

Duncan

Doreen

Retired Headteacher

6

Fredericks

Galton

Pastor of Religion

7

Fredericks

Seaford

Farmer

8

Garraway

Rudolph

Farmer/ Businessman

9

Goddette

Lucy

Nurse/ midwife

10

Grant Noble

Joycelyn

Operator

11

Isaacs

Wilton

Retired Head teacher

12

Jacobus

Umblita

Housewife

13

Khan

Darul Hakim

Businessman

14

Mannie

Bernice

Housewife/Farmer

15

Mc Lennan

Debby

Teacher

16

Miguel

Raymond

Saw doctor

17

Paul

Terrence

Electrician

18

Richards

Nureen

Domestic

19

Rupnauth

Racheal

Businesswoman

20

Sancharrie

 

Housewife

21

Shaw

Mohamed

Businessman

22

Shepherd

Prince

Businessman

23

Small

Cindy

None

24

Thomas

Margaret

Teacher

25

Tobin

Romney

Teacher

26

Williams

Mary

Farmer

27

Wilson

David

Farmer

 

REGION 3

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Adams

Cecil

Farmer

2

Adams

John

Teacher

3

Albert

Ulande

None

4

Austin

Herman

None (Farm)

5

Bacchus

Mohamed

Butcher

6

Birbal

Perry

Shopkeeper

7

Bowen

Loreen

Community Worker

8

Bowman

Vincent

Clerk

9

Gill

Frank

Businessman

10

Gould

Deon

Hair dresser

11

Gulliver

George

Clerk

12

Jacobs

Ranald

None

13

Johnson

Katherina

None

14

Levans

Leroy

Farmer

15

Livingstone

Peter

Party Activist

16

Manifold

Ann

Housewife

17

Payne

Melissa

Youth Worker

18

Persaud

Edward

Farmer

19

Persaud

Umrow

Contractor

 20

Petty

Elele

Community Worker

21

Petty

Royston

Operator

22

Phekni

Christopher

Electrician

23

Rimple

Rochelle

None

24

Rodney

Ray

Community Worker

25

Sampson

Alex

Photographer

26

Sampson

Cheryl

Project Officer

27

Semple

Joyce

Community Worker

28

Shaw

Amjad Ali

Farmer

29

Smith

Winston

Teacher

30

Smith

Lance

Electrician

31

Stephen-Waddle

R

Miner

32

Stuart

George

Minister of Religion

33

Vannooten

Troy

Teacher

34

Waithe

Noel

Machine Operator

35

Williams

Gloria

None

36

Williams

Mervyn

Community Organiser

37

Williams

Sahai

Community Worker

 

REGION 4

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Abrams

Avril Everette

Teacher

2

Allen

Genevieve P

Teacher

3

Andrews

Corlette

Student

4

Benfield

Ransford

Electrician

5

Bourne

Florence

Community Worker

6

Carrington

Serete

Teacher

7

Chichester

Denita

Self employed

8

Corlette

Clement

Businessman

9

Cornette

Melanie

Teacher

10

Currie

Bevon

Marketing Consultant

11

Da Costa

Leonard

Self employed

12

Dwayne

Francis

Self employed

13

Elliot

Ernest Barnabas

Supervisor

14

Fortune-Vyphuis

Yonnette

Soldier

15

Francois

Barbara

Light Inspector

16

Gaul

Julianne

Self employed

17

Glasgow

Dennis

Social Worker

18

Glasgow

Leslie Ewart

Security Guard

19

Haynes

Joan

None

20

Hendy

Floyd

Broker Clerk

21

Herod

Cherlyn

Clerk

22

Hunte

Natasha R

Cashier

23

James

Chiyedza

Teacher

24

John

Gregory

Businessman

25

John

Llewellyn

Attorney-at-Law

26

Jones

Christopher

Media Operative

27

Lambert

Earl

Self employed

28

Lyttle

Francis Adina

Accounts Clerk

29

Mason

Marva

Teacher

30

Mc Allister

Witton

Electrician

31

Munroe

Allan

Educationist

32

Nestor

Lurlene

Teacher

33

Payne

Rawlewayne

Self employed

34

Persaud

Anand

Shop keeper

35

Persaud

Sam

Cane farmer

36

Philadelphia

Maureen

Teacher

37

Roberts

Lloyd

Self employed

38

Rodriques

Mark

Clerk

39

Sammy

Latchman

Businessman

40

Saul

Samuel

Accountant

41

Selman

Africo

Student

42

Simpson

Akisha

Teacher

43

Smart

Sheeza

Teacher

44

Tyson

Lucky

Machine Operator

45

Westford

Grace Ann

Self employed

 

REGION 5

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Black

David

 

2

Clive

Arthur

Sports Organiser

3

Cummings

Wanda

Teacher

4

De Abreu

Debby S

Youth Leader

5

Downer

Donald

Calypsonian

6

Fraser

Beverly

Community Leader

7

Gangoo

Winston

Clerk

8

Gravesande

Wilfred

Driver

9

Immanchal

Sipaul

Teacher

10

Joseph

Carol

Teacher

11

Lindo-Wolfe

Gloria

Community Leader

12

Maynard

Brentnol

Farmer

13

Mc Donald

Thelma

Community Leader

14

Mc Farlane

Tiffeny

Teacher

15

Mc Inroy

Wilfred

 

16

Mc Kenzie

Claville

Housewife

17

Mc Laren

Jacqulyn E

Housewife

18

Moore

Annelsie

 

19

Morris

Paula Indrani

 

20

Nurse

Carol Virginia

Community Leader

21

Perreia

Marsha

 

22

Pompey

Prince (jnr)

Farmer

23

Sealey

Kenneth

Veterinary Surgeon

24

Semple

Loverna

Teacher

25

Sibdhanny

Pamela L

Community Leader

26

Wade

Adrian

Pastor

27

Wade

Jennifer

Community Leader

28

Watts

Georgina

Laboratory Technician

29

Wilson

Frank

Driver/ farmer

 

REGION 6

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Adams

Carlson

Social Worker

2

Adams

Jane

Social Worker

3

Agard

Cecil

Minister of Religion

4

Ali

Naseed

Chauffeur

5

Ally

Nasir

Cattle farmer

6

Andrews

Victor V

Business man

7

Austin

John

Medical Doctor

8

Bagot

Tracy

ACS

9

Beaton

Steve

Taxi Driver

10

Charles

Carlton

Minister of Religion

11

Chisholm

Shawana L

 

12

Clarke

Leila

Farmer

13

Cort

Reginald

Farmer

14

Cort

Roger

Teacher

15

Crawford

Kerwin J

Social Worker

16

Debydeen

Harold

Business man

17

Duncan

Marvin W

Farmer

18

Fordyce

Abeola

Postal employee

19

Fraser

Dexter

Youth Worker

20

Gopaul

Jaipaul

Farmer

21

Griffith

Clayton R

Cane Harvester

22

Haniff

Rosaline

Social Worker

23

Hope

Winston

Security Guard

24

Hurst

Debra

Community Worker

25

Hussian

Hazrat

Teacher

26

Jagassar

Rohan

Farmer

27

James

Ingrid

Social Worker

28

Jitu

Pooran

Farmer

29

Lindo

Troy

Labourer

30

Lucius

Kelly Ann

Designer

31

Lynch

Patricia

Lecturer

32

Matthews

John T

Business man

33

O'Brien

Fitzgerald

Labourer

34

Reid

Camille

Social Worker

35

Richards

Maurice

Nurse Aide

36

Rossick

Surendra

Pastor

37

Samuel

Winston

Farmer

38

Sheocharran

Khemrajh

Farmer

39

Sommersell

William

Youth Worker

40

Walcott

Shanic

Social Worker

 

REGION 7

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Andrews

Kathleen

Head teacher

2

Andries

Christina

Sports Organiser

3

Austin

Velma

Head teacher

4

Bradford

Gordon

Logger/ Reg. Chairman

5

Cornelius

Karen

Housewife

6

Daniels

Pamela June

Teacher/ UG Student

7

David

Reynold

Driver/ Mechanic

8

Edwin

Jack

Farmer/ miner

9

Griffith

Velma

Sports Organiser

10

Hasting

Keran

Farmer

11

Henry

Verron

Youth Leader

12

Hope

Abbygale

Nurse/ Mid wife

13

Knights

Holbert

Pharmacist

14

Lindore

Waldron

Logger/Farmer

15

Marshall

Gifford

Teacher

16

Mentis

Fiona

Teacher

17

Moses

Victorine

Community organiser

18

Persaud

Edward A

Producer/ Anchor

19

Peters

Richard

contractor/ farmer

20

Rahaman

Juliet

Housewife

21

Reid

Mc Neil

Boat Captain

22

Reynold

David

Member of Parliament

23

Shurland

June

businesswoman

24

Spencer

John

Boat Captain

25

Williams

Kenneth

Businessman

26

Younge

Calmeth

Driver/ Mechanic

 

 

REGION 8

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Agustine

Tassio

Farmer

2

Bamfus

Henry

Farmer

3

Bancroft

Rajcoomarie

Social Worker

4

Baptista

Conrad

Farmer

5

Boters

Julius

Miner

6

Canterbury

George

Miner

7

Clarke

Ewart

Architect

8

Crawford

Dean

Mechanic

9

Daniels

Leslyn

Teacher

10

David

Moses

Farmer

11

Davidson

James

Driver

12

Kemfume

Peberty

Farmer

13

King

Stanley

Farmer

14

Laurindo

Nelson

Farmer

15

Lewis

Aristiano

Farmer

16

Marco

James

Farmer

17

Marks

Ray

Farmer

18

Martin

Omeka

Self employed

19

Peters

Deoram

Village Captain

20

Roth

John

Miner

21

Valace

Hector

Miner

22

Waithe

Ruth

Housewife

23

Williams

Hanah

Farmer

24

Williams

Moses

Farmer

25

Williams

Rivelino

Farmer

 

REGION 9

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Charlie

Alister S

Businessman

2

Davis

Simone

Housewife

3

Dorrick

Leonard

Farmer

4

Fredericks

Nicholas

Farmer

5

George

Mark

Farmer

6

George

Roderick

Head Teacher

7

Hamilton

Colin

Joiner

8

Hamilton

Elvan

Farmer

9

Harding

Virgil

teacher

10

Isaacs

Austin

Toushou

11

James

Lorrimer

Miner

12

Moses

Vernon

Farmer

13

Murray

Genevieve

Librarian Asst.

14

Niewenkerk

Dionysia

Housewife

15

Perreira

Ronald

Farmer

16

Reid

Michelle

Housewife

17

Rufino

Simone

Nurse Aide

18

Sandy

Emelda

Housewife

19

Stephens

Solomon

Uemployed

20

Stephna

Mercie

Asst. Chief Scrutineer

21

Sutherland

Herman

Unemployed

22

Thomas

Colin

Farmer

23

Toney

William R

Farmer

24

Victoriano

Rowl

Unemployed

25

Winter

Yvonne

Seamstress

 

REGION 10

NO

SURNAME

FIRST

OCCUPATION

1

Adams

Keane

Teacher

2

Adams

Sandra

Businesswoman

3

Adolph

Elroy

Businessman

4

Barnes

Joseph

Businessman

5

Blount

Debra

Businesswoman

6

Bobb

Esther

Nurse

7

Bobb

Thurman R

Nurse

8

Bowen

Fabeia

Teacher

9

Browne

Niocie

Teacher

10

Copeland

Dexter

Businessman

11

Crawford

Patrick

Teacher

12

Dover

Rigby

Farmer

13

Elliott

Julian

Contractor

14

Hooper

Samuel

Businessman

15

Howard

Fitzgerald

Businessman

16

Jainarine

Harrylall

Businessman

17

Kitt

Jacqueline

Caterer

18

Lewis

Byron

Businessman

19

London

Errol

Pastor/Consultant

20

Mingo

Constance

Businesswoman

21

Mingo

Mortimer

Businessman

22

Morian

Renis

Consultant

23

Naar

Donna

I T Trainer

24

Nurse

Randy

Teacher

25

Pearson

David

Businessman

26

Sharpe

Valerie

Fund Manager

27

Wilson

Andrea

Teacher

28

Wilson

Gordon

Businessman

 

VOTE

PNCR-1G

X